زندگی مشترک

برای آنکه زندگی سالم ، با معنویت و پر دوامی داشته باشید ناگزیر باید یکسری از مسایل را در زمان انتخاب، خواستگاری، نامزدی و بقیه دوران ابتدایی زندگی مراعات نمایید. برای رسیدن به چنین اهدافی شایسته است ورای وظایف و مسئولیت های اختصاصی هر کدام از زوجین، یکسری از وظایف مشترک بین زن و شوهر را که در ادامه به برخی از موارد کلی آن اشاره خواهد شد، مراعات نمایید.
1- انس با قرآن
آگاه با شید که دستورات جان بخش قرآن کریم، همه زوایای زندگی شما را در برمی گیرد و آن چه را که در مسیر تکاملی خویش بدان نیازمند هستید، در اختیار شما می گذارد .
2- الگو داشتن مرد و زن در زندگی
از آن جا که فقدان الگوی مناسب با عث بروز مشکلات و ناهنجاری هایی در زندگی مشترک می شود، لذا باید تمام کسانی که می خواهند به سعادت و معنویت برسند و در زندگی موفق باشند ،رسول اکرم صلی ا…علیه و آله ،فاطمه زهرا سلام ا..علیها ، و امامان معصوم علیهم السلام را با عنایت به اصل عصمت وهمچنین عالمان ، دانشمندان و بزرگان دین را الگوی زندگی خویش قرار دهند تا راه پر مسئولیت زندگی را با موفقیت طی نمایند .
3- شناخت ارزش ها و ضد ارزش ها
آگاه باشید که زوجین تنها در سایه شناخت ارزش ها (توکل ، ایمان، رعایت حجاب و عفاف ، صبر، راستگویی ،احترام به حقوق هم و دیگران، خوش اخلاقی و …)و پرهیز از ضد ارزش ها (دروغگویی ، پیروی از هوای نفسانی ، بخل ، تکبر ، عدم قناعت و …) می توانند آفت های زندگی معنوی خویش را بیابند و راه حل مناسبی برای آن برگزینند.
4- رعایت ادب نسبت به همدیگر
بر اساس روایات اسلامی ، رعایت ادب نوعی عبادت است و زن وشوهر علاوه بر این که با رعایت ادب نسبت به هم سبب جذب رحمت الهی می شوند، پاداش الهی را نیز شامل حال خود می کنند که خود محرک مناسبی جهت سیر به سوی کمال و معنویت است.
5- اجتناب از سخنان زشت و بیهوده
ردو بدل شدن الفاظ زشت و ناپسند در بین زن و مرد علاوه بر آنکه باعث پیدایش کینه و دشمنی و از هم پاشیدن روابط خانوادگی می شود، در فرزندان نیز اثر سوء گذاشته و آنان را به کارهای زشت و ناپسند عادت می دهد و باعث انحطاط اخلاقی و دوری افراد خانواده از معنویت می گردد.
6- استقامت در زندگی، درک مسئولیت های دینی و اجتماعی یکدیگر، پرهیز از بگو مگو ها، عاقبت اندیشی، حسن نیت داشتن نسبت به هم، پرهیز از منفی بافی و پرهیز از بهانه جویی جزو دیگر مواردی است که باید زوجین در جهت کسب معنویت در زندگی رعایت نمایند .
منبع:http://www.moshavereh.porsemani.ir

نویسنده مطلب: غلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *