شعار و ادعا…

ایمان همان معیار آشنای هر خانواده ایرانی به هنگام وصلت است، مولفه ای که هر یک از ما سعی می کنیم ، زمانی که به خواستگاری دختری می رویم و یا برای دخترمان خواستگار می آید، مد نظر داشته باشیم.

آیا واقعا ایمان را ملاک انتخاب قرار می دهیم؟!

آیا مولفه های ایمان حقیقی را می شناسیم؟!

ایمان چه نقشی در تداوم زندگی مشترک دارد؟

اصلا، منظور ما از ایمان چیست؟

و…. هزاران سوال دیگر!

ایمان گستره ای وسیع را در بر می گیرد و انجام فرایض دینی و واجبات تنها بخشی از وجوه اصلی آن است، آنچه که شاید مهمتر از انجام واجبات، به نظر می آید و بی گمان هدف آفریننده نیز همین بوده است، التفات به اثرات متعاقب و سازنده ، اجرای برخی از فرامین است، و این مهمی است مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته است.

متاسفانه یدک کشیدن اعتبار مسلمانی و مومن بودن، تنها تضمین ما برای سلامت اخلاقی و دینی یک فرد در راستای مسیر زندگی فردی و مشترک است. به ضمانت همین معیار، انتخاب می کنیم و راهی خانه بخت می شویم، اما چند صباحی نگذشته، با تعریف دیگری از ایمان همسرمان و یا خودمان مواجه می شویم. ایمانی که خالی از عمل است و در حد شعار باقی مانده است.

بددهنی و دشنام از دایره رفتار فرد مومن به دور است، چگونه می توان زن و مردی را باایمان تصور کرد که در مشاجرات و اختلافات زندگی، چشم ها را می بندند و هر چه به زبان می آید را می گویند!!!

دقت کرده اید که برخی از زنان و مردان ما، حس مسئولیت پذیری و وظیفه شناسی درقبال همسر و خانواده ندارند و جالب آن که نه تنها تخلف از آن را بر خود واجب می دانند بلکه آن را رمز موفقیت خود در تسلط بر همسر معرفی می کنند. به تعبیری این رفتار یک نوع خیانت است.

خیانت در حس وظیفه شناسی، همچون خیانت جنسی و عاطفی است و حتی شاید جرمی سنگین تر از آن نیز داشته باشد چرا که با اهانتی پنهان به شعور و شخصیت همسر شروع می شود و به طرز خاموشی وی را تحت لوای عواطف مثبت دورغین هضم می کند و با چهره ای نمادین خوشایندی تظاهر می یابد. جایی نخوانده و نشنیده ام که فرد با ایمان، بتواند رفتاری این چنین داشته باشد و بر آن نیز مباهات کند!

 

برخی از خصوصیات افراد با ایمان عبارتند از:

* همسران با ایمان آرامش دهنده اند

* همسران با ایمان خدا ترس هستند

* همسران با ایمان صداقت دارند

* همسران با ایمان پرهیزکار و خویشتن دارهستند

* همسران با ایمان وظیفه شناس و متعهد هستند

* همسران با ایمان احترام گذارند

 

منبع:http://ezdevaj.org

نویسنده مطلب: غلامی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *